Další partneři
Google AdSense

Burzovní parket


O obchodování na parketě Burzy cenných papírů v New Yorku ( NYSE) má většina lidí představu díky televizi a filmům o tom, jak trhy fungují. Když je burza otevřená, uvidíte tam stovky spěchajících lidí jak na sebe pořvávají a gestikulují,  telefonují, nebo sledují monitory s aktuální cenou. Více chaoticky už snad ani vypadat nemůže. Burzy na konci dne zpracovávají všechny uskutečněné obchody a připravují se na další den. Nyní si ukážeme průběh jednoduchého obchodu na NYSE krok za krokem:

•Řeknete vašemu makléři, aby na burze koupil 100 podílů Acme Kumquats na trhu.

•Objednací oddělení vašeho makléře posílá objednávku k jejich parketovému úředníkovi, který je na burze fyzicky.

•Parketový úředník informuje jednoho z pevných parketových obchodníků, který začne hledat dalšího parketového obchodníka ochotného k tomu, aby prodal 100 podílů Acme Kumquats. Je to snadnější než se zdá, protože parketoví obchodníci vědí podle typu akcií které obchodníky mají hledat.

•Oba obchodníci se domluví na ceně a uzavřou dohodu. Za chvilku je proces u konce a makléř vám zavolá zpět s konečnou cenou. Celý proces trvá pár minut, nebo i déle a záleží to na druhu akcie a na burze. A o několik dní později, dostanete oznámení a potvrzení v poštovní schránce.

Samozřejmě,že tento příklad byl pouze jednoduchý obchod, komplexní obchody a velké bloky akcií zahrnují značně více detailu.